Dobrá hypotéka

Dobrá hypotéka je ta, která se svému majiteli vyplatí nejvíce a zároveň dosáhl nejlepší podmínky, které bylo možné dosáhnout. Na to, aby se i ze špatné hypotéky stala dobrá, není třeba až tak mnoho. Můžete například starou hypotéku nahradit novou nebo si vyjednat s bankou lepší podmínky. Nejlepší je však už hned od úvodu, ještě dřív, než si hypotéku budete brát, znát základní charakteristiky skutečně výhodné a dobré hypotéky pro vás.

Pokud jste mladý člověk do 35 let a máte plat menší než je 1,3 násobek průměrné mzdy, tak dobrá hypotéka bude jednoznačné ta se státním příspěvkem pro mladé. Celkově vám to během prvních 5 let splácení ušetří až 3 procenta z úroku, což není málo. Pokud kupujete byt či dům, nejlepší je účelová hypotéka, která má menší úrok než bezúčelová o 1 až 2 %. Ideální je také to, abyste měli úrok na hypotéce zafixován na středně dlouhé období fixace.

Pokud již nějakou hypotéku máte, tak vězte, že si ji můžete přenést i do jiné banky. Zdarma by to mělo být podle zákona v období, kdy se vám končí fixace úroku. Mimo toto období bance zaplatíte poplatek za předčasné splacení hypotéky a je tedy už jen na vás, abyste si vypočítali zda se to vyplatí. Nová hypotéka musí být samozřejmě méně úročena než ta stará, ale nejen to je důležité. Vypočtěte si, kolik nesplacené jistiny zbývá a kolik zaplatíte dohromady.

Ne vždy se kvůli půl procentu rozdílu v úrokové sazbě vyplatí starou hypotéku vyměnit za novou. Tak či onak, rozhodnutí je samozřejmě na vás. Dobrá hypotéka by měla být rovněž pojištěna proti vaší neschopnosti ji splácet, pokud se vám stane úraz, nebo přijdete o zaměstnání. Výhodné je si už pár měsíců před skončením fixace projít několik různých bank a dát si udělat kalkulaci. Pokud nebudete hypotéku přenášet, pomůže to alespoň jednání s bankou.

Žádejte o půjčku Ferratum online

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.